SZAPORODIK A CSALÁD
Ha észrevesszük, hogy gömbölyödik a kislányunk pocakja, akkor elég valószínű, anyai örömök elé néz. Amint észrevettük, kezdjünk készülődni a babákra. Sokan nem veszik ki a hímet a nőstény mellől, de szerintem ez nem jó megoldás. Hiszen a tengerimalacok futkároznak, a hímek kergetik a lányokat, és sokszor akár vemhesen is megugorják őket. Ezzel akár koraszülést is elindíthatnak. Szerencsére kevés az ennyire aktív hím, de a szüléskor mindenképpen rossz, ha velük marad. Hiába élnek családokban, a hím nem segédkezik szüléskor, sőt. A szülés után a nőstény 24 órás intenzív tüzelésbe kezd, ami egybe esik az immunerősítő tejjel, amit nagyon fontos hogy megkapjon az újszülött. Az szüléskor a hím vagy megijed, és behúzódik a sarokba, vagy közben is elkezdi hajtani az anyát. A szülés után a kicsiket odébb löki, és igyekszik fedezni. Ezért lehet, hogy az anyának nem marad ideje a tisztogatásra, és meghal a kölyök. Ha szerencsésen lement a szülés, az apa akkor sem hagyja úgy szopni a kölyköket, ahogy ők akarnak. Ezért fejlődésük visszamaradhat, és ha sikerült befedezni az anyát, a tej korábban is elapadhat, ami szintén problémát okozhat a nevelés során.
SZÉNA- TÁP ARÁNY
Sok gazdi gondolja úgy, hogy a tengerimalac számára készített táp állandóan jelen legyen, szénát néha kapjon a malacka, gyümölcsöt pedig minden nap. Ha a tengerimalacunkat megpróbáljuk természetes módon táplálni, akkor rá kell jönnünk, hogy elsősorban fűfélét eszik. Ezért is logikus, hogy a legfontosabb tápláléka a széna, amit mindig az állat rendelkezésére kell álljon. Ezek után a természetben könnyen talál magokat, tehát a magkeveréke, a tápja a második legfontosabb szerepet kapja. Naponta 1-2 alkalommal, a malacka igényeinek megfelelően adagoljuk. A gyümölcsnek és zöldségnek a vitamin-pótlásban, nyáron pedig akár a hűtésben van szerepe. Fontos, de túlzott mennyiségben hasmenést is okozhat. Ezért napi 1-szer, nyáron 2-szer elegendő.
ÜVEGITATÓ
A megszokott műanyag önitatóból kevés szerelhető fel a terráriumra. Ezért többnyire üvegből készült önitatót szerelnénk fel. De nem szabad elfelejteni, hogy a malackák hevesen isznak, ezért könnyen leverik az itatójukat. Az üvegitatók pedig nagyon vékony falúak, ezért könnyen törnek. Ha leverik, akkor nem csak az üvegszilánkok veszélyesek, hanem az átázott alom miatt könnyen fel is fázhat a coca. Ezért kell ellenőrizni a csöpögő itatókat, és kerülni a vizes tálkákat is.
HÁZ, A SZOKTATÁSKOR
A legtöbb gazdi elköveti azt a hibát, hogy mire jön a malacka, kap egy házikót. Ez növeli a szoktatási időt, és gyermekünk akár végleg elvesztheti a türelmét, mire kézhez szokik a mali. Ilyenkor a malacka napokig kucorog a házban, és ha ki is jön, amint megmozdulunk, rohan vissza. A malacházas szelidítést olyannak ajánlanám, akinek már van egy malackája, vagy meg van áldva annyi türelemmel, hogy az 1-3 hónapos szoktatási időt kivárja.
ELSŐ NAP KÉZBEVENNI
A kis muttyogós nagyon meg van ijedve az első napon, ezért ne vegyük még ki. A legfontosabb, hogy a malac megszokja a hangunkat, hiszen azonnal képes megismerni minket ha köszönünk. Akár még a lépéseink zajából is ki tudja következtetni, hogy a család melyik tagja közeledik. Ezért a kivételt legalább 1-2 napig hanyagoljuk.
FUTÓKERÉK
Ha elhízott a malackánk, vagy valami játékot szeretnénk neki, akkor ez nem a megfelelő eszköz. Ugyanis a tengerimalac gerince nem úgy alakult, hogy tekerni tudja a kereket, inkább belerokkan. Ezért tengerimalacnak sose vegyünk mókuskereket.
A VÁLASZTOTT MALAC NEME
Ha kereskedésből vesszük a malackánkat, akkor bizony jobb, ha mi magunk is megnézzük milyen nemű a választott malacka. Sajnos nem minden kereskedői eladó tudja megkülönböztetni a malackák nemét, tisztelet a kivételnek természetesen. Ezért mielőtt elmegyünk választani, érdemes megnézni hogyan néz ki a két nem képviselője. Vásárláskor kérdezzünk rá, hogy milyen nemű társaságban volt, mert a vegyes környezet vemhes nőstényekkel ajándékozza meg a gyanútlan gazdit.
FELSZERELÉS HIÁNYA
A felszerelést még a malacka érkezése előtt be kell szereznünk! Ez alatt nem csak a ketrec, a forgács, a széna, táp, itató, etetőtál és szénatartó értendő. Nagyon fontos, hogy akár hosszú, akár rövidszőrű malacokat választunk, fésűt, karomvágót, és csomókiszedő fésűt vennünk kell. Ha megvan a malac, akkor sok esetben már az első nap szükség van ezekre, hiszen a kereskedésben a nagy sürgés-forgás mellett erre ritkán adatik idő. Ha éppen nem is kell, egy-két héten belül szükség lesz rájuk, halogatni pedig nem szabad.
ROSSZ FOGÁS
A legtöbb kezdő felülről közelíti meg a tengerimalacot, amivel nagy riadalmat kelt benne, hiszen ő egy zsákmányállat, és ekkor fél, hogy megragadja egy ragadozó madár. Így ha ki akarjuk venni, akkor oldalról közelítsük meg a malit. Kivételkor ne csak átfogjunk a malackán, hanem finoman a mellső lábai alá nyúlva megemelni a malacka elejét, a másik kezünkkel pedig a még földön álló malac popsija alá nyúlva tudjuk felemelni. Tartáskor fontos, hogy a malac a lábán támaszkodjon, vagy az egész hasát aláfogva támasszuk.
|