Tengerimalac betegségek:
Nos, először is, ha észre veszünk valamit: Pl a malac furcsán viselkedik fenn áll a gyanúja hogy beteg, egybőlállatorvoshoz kell vinni.
HASMENÉS:
A piszkos és/vagy fertőzött zöldfélék pl. a felületesen megmosott saláta, a fertőzött vagy poshadt víz, a romlott/penészes eleségek fogyasztása során kórokozók jutnak a bélcsatornába, ott elszaporodnak, és hasmenést okoznak. Ha ez bekövetkezik átmenetileg mellőzzük a zöldfélék és gyümölcsök etetését, csak szénát adjunk a tengerimalacnak. Minél hamarabb vigyük orvoshoz, különben gyorsan kiszárad, és elpusztul. Ha a hasmenés antibiutikomos kezelés során alakul ki, azonnal forduljunk állatorvoshoz, hogy a bél baktériumflórájának visszaállításához szükséges probiotikumos kezelést megkapja
SZÉKREKEDÉS:
Ez a malacoknál elég ritka. Ez akkor van mikor ürüléke száraz gyakran csomókban összeragadva távozik. Vagy egyszerűen nincs ürüléke, ekkor természetes kezeléssel próbáljuk meggyógyítani. Ilyenkor alma héját, gyermekláncfüvet ((levét) adjunk neki, korlátozott a széna mennyiséget, Ha ezeksem segítenek, forduljunk állatorvoshoz. Székrekedés, főleg idős hím tengerimalacoknál, a végbél-izomzat gyengülése esetén is bekövetkezhet.
MEGHÜLÉS:
Gyakori a szem váladék, s ennek megjelenése a szem körül kéreg formában. Gyakori tüsszentés, és orrváladék. Nehéz, sípoló légzés lőgcsőhurut. De vigyázzunk, mert könnyen összetévesztehő az allergiával, aminek tünetei hasonlóak. Ezt állat orvosi vizsgálattal lehet megtudni, hogy léguti problémái vannak, vagy allergiás. A stressz, az egyoldalú/hiányos táplálkozás, a hőmérséklet hirtelen változása, a napok óta nem cserélt alom, a nedves fekvőhely/környezet, a zsúfoltság mind olyan tényezők, melyek a tengerimalac szervezetének ellenállóképességét csökkentik, s a kisállatot a betegségre fogékonnyá teszik. A tengerimalacnál fellépő légzési zavarokat legtöbbször baktériumok okozzák. Megtörténhet az is, hogy a szimptómák kezelés hatására megszűnnek, de a tüneteket okozó baktériumok továbbra is jelen vannak. A nyúl és a patkány ennek a baktériumnak a hordozója, ha ilyen állatot tartunk nem tanácsos tengerimalac közelébe tenni!
FÜLGYULLADÁS:
A tengerimalac kissé oldalra hajtja fejét, nehezebben mozog, vagy kel fel. A fülgyulladás igen fájdalmas és veszélyes a tengerimalac számára, ezért orvosi kezelésre szorul. Ilyen esetben hatásosnak bizonyulhat a fülbe csepegtetett Tresaderm. A hallójáratgyulladást egyes esetekben fül atkák is okozhatják!
ALLERGIA:
Ritka betegség tengerimalacoknál. Gyakori orr váladék, és tüsszentés. Poros széna, bizonyos szénafajta is előidézheti, ilyenkor cseréljük le a szénát egy másikra, vagy válasszunk egy másik fajtát/keveréket. Az is lehet hogy a ketrecben van mosószertől, öblítőtől illatosak, ezek a nyálkahártyát, a szemet és a bőrt is irritálhatja. Ezért ilyen tárgyakat csak akkor tegyünk a közelébe a vízzel alaposan át öblítjük!
MAJD MÉG FOLYTATOM, ÉS KÉPEK IS LESZNEK MELLÉJÜK!
|